Takmičarski pravilnik F KLASA (TR i OPEN)
broj 32/23 od 24. marta 2023. godine
Takmičarski pravilnik F KLASA (TR i OPEN)
broj 32/23 od 24. marta 2023. godine
1. Opšte odredbe
1.1. Ovim pravilnikom se bliže regulišu sistem i uslovi pod kojima se organizuju i sprovode takmičenja Saveza za dalekometno streljaštvo Srbije (u daljem tekstu SDSS), sa ciljem sportskog nadmetanja i usvajanja bezbednosne kulture rukovanja vatrenim oružjem u sportu.
1.2. Takmičenja se organizuju i sprovode u skladu sa odlukama upravnog odbora i skupštine SDSS, po kalendaru takmičenja SDSS.
1.3. Kao legitimna SDSS takmičenja, Savez za dalekometno streljaštvo Srbije, na prostoru republike Srbije priznaje samo takmičenja obuhvaćena Kalendarom takmičenja, organizovanih po ovom Pravilniku.
2. Liga i nacionalna prvenstva
2.1 .Sistem takmičenja čine Liga Saveza za dalekometno streljaštvo Srbije kao i nacionalna prvenstva.
2.2 .Ligu SDSS čine sva takmičenja organizovana u skladu sa ovim Pravilnikom, na kojima se puca distanca od 300m u klasama F/TR i F/Open i za potrebe lige boduju se samo rezultati na 300m u navedenim disciplinama.
2.3 .Takmičari učestvuju u Ligi u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji.
2.4 .Za konačni plasman u Ligi za svakog takmičara se odbija najlošiji rezultat, ukoliko je takmičar učestvovao na svim takmičenjima u okviru Lige, dok zbir svih ostalih rezultata takmičara čini njegov plasman u Ligi.
2.5 .Konačni ekipni plasman u Ligi je zbir rezultata trojice najbolje rangiranih takmičara koji čine ekipu. Sastav ekipe mora biti nepromenjiv tokom trajanja lige.
2.6 .Takmičarska komisija vodi evidenciju o rezultatima takmičara na svim takmičenjima u okviru Lige. Klubovi koji organizuju takmičenje u okviru Lige u obavezi su da Takmičarskoj komisiji dostave rezultate takmičenja najkasnije 7 dana nakon održanog takmičenja.
2.7 .Na kraju takmičarske sezone, Takmičarska komisija konačne rezultate Lige prezentuje Upravnom odboru SDSS, koji ih objavljuje na zvaničnom sajtu Saveza.
2.8 .Nacionalno prvenstvo se organizuje na takmičenjima koja se organizuju i sprovode u skladu sa ovim Pravilnikom i Kalendarom takmičenja SDSS, za svaku disciplinu ponaosob i to:
300m F/TR
300m F/Open
500m F/TR
500m F/Open
900m F/TR
900m F/Open
1000m F/TR
1000m F/Open
Na jednom takmičenju moguće je organizovati najviše jedno nacionalno prvenstvo.
2.9 .Na takmičenju koje je nacionalno prvenstvo u određenoj disciplini, mogu učestvovati i strani takmičari, ali se njihov plasman ne računa za nacionalno prvenstvo već isključivo za plasman na samom takmičenju.
2.10 Savez će na proslavi Dana Saveza svakog 12-og januara dodeliti priznanja takmičarima i ekipama za postignute uspehe u predhodnoj godini. Dodela priznanja vrši se posebno za Ligu i posebno za Nacionalno prvenstvo.
3. Takmičar
3.1 Da bi se strelac takmičio u okviru takmičenja čiji je pokrovitelj Savez za dalekometno streljaštvo Srbije, potrebno je da:
-bude član sportskog kluba,
-da je njegov sportski klub član SDSS
-da poseduje važeću takmičarsku legitimaciju izdatu od strane SDSS
-da poseduje važeću potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti da se bavi sportom, izdatu od strane odgovarajuće medicinske ustanove (dom zdravlja, lekarska ordinacija)
3.2 Takmičar koji se po prvi put takmiči u takmičenjima koja se održavaju u skladu sa ovim Pravilnikom i Kalendarom takmičenja može učestvovati na takmičenju bez takmičarske legitimacije. Ovo nije primenjivo na takmičare koje su tokom 2022. godine nastupali na takmičenjima u okviru BFCC (Balkan F-Class Chalenge) kao i tokom 2019-2021 godinu u Srpskoj dalekometnoj ligi.
3.3 Takmičar je u obavezi da poštuje ovaj Pravilnik kao i druga opšta akta SDSS, kao i važeću pravnu regulativu (zakon o oružju i municiji, zakon o udruženjima, zakon o sportu).
3.4 Takmičari koji dolaze iz inostranstva nisu u obavezi da poseduju takmičarske legitimacije, niti moraju posedovati potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti.
4. Takmičarska legitimacija
4.1 Takmičarska legitimacija je isprava urađena na plastici dimenzija 12x6cm na kojoj su podaci o takmičaru:
-slika takmičara
-ime i prezime
-naziv kluba čiji je takmičar član
-broj legitimacije
-datum važenja legitimacije
Na pozadini legitimacije nalaze se kontrolne nalepnice za tekuću i prethodne godine, kojim se potvrđuje da je klub takmičara izmirio obaveze prema Savezu, te da je aktivan član Saveza.
F1 F KLASA
Dve glavne klase koje su priznate po I.C.F.R.A. pravilniku su Open rifle i Target rifle.
Razlike su u kalibrima, maksimalnoj težini i dozvoljenim naslonima.
Takmičenje je pojedinačno i ekipno. Ekipe su sastavljene od 3 ili 4 člana, s tim da se uzimaju u obzir najbolja 3 rezultata kao ekipni rezultat.
Discipline:
300m F/O, 300mF/TR,
500m F/O, 500mF/TR,
900m F/O, 900mF/TR,
1000m F/O i 1000mF/TR
su nezavisne, i rangiraju se pojedinačno i ekipno.
F2 TEHNIČKE SPECIFIKACIJE PUŠKE, OPREME I MUNICIJE
F 2.1 Pravila F klase dozvoljavaju i poznaju isključivo dve klase. Pušku F/OPEN, i pušku F/TR, skraćenice O=OPEN, TR=TARGET. Razlike između ove dve klase su u kalibrima, težini puške i po osloncima koji su dozvoljeni.
F 2.2 Puška F/O, može biti u bilo kojim kalibru, isključivo do 8mm, ukupna masa ne sme preći 10kg, uključujući sve njene dodake. Dodaci se definišu kao bilo koji uključujući spoljni predmeti koji prilikom pucnja odskaču zajedno sa puškom, koji su pritegnuti, odnosno nalaze se na pušci, ili na bilo koji drugi način dodani elementi koji se makar i malo pomere sa puškom prilikom opaljenja.
F 2.3 Puška F/TR klase je ograničena na upotrebu metka .223 Remington ili .308 Winchester, ili njihovi metrički ekvivalenti. Kao nacionalni kalibar dozvoljena je i upotreba metka 8×57 IS. Dimenzije ležišta metka moraju zadovoljavati SAAMI ili CIP standarde.
Municija može biti komercijalna I ručno punjena kako je opisano u pravilu F2.20. Težina zrna nema ograničenja. Ukupna masa oružja ne sme preći 8,25 kg, uključujući težinu svih dodataka, kako je iznad definisano, poput npr optičkog nišana I dvonošca.
F 2.4 FO puška može biti oslonjena na prednji oslonac, dvonožac ili vreću. Takav prednji naslon može biti potpuno podesiv, ali nakon opaljenja ne sme omogućivati mehanički povrat puške u nišansku tačku prethodnog hica. Nalegajuća površina između prednjeg naslona/vreće I podkundaka puške ne sme viti veći od 76x76mm. Prednji naslon kod puške FO može služiti kao oslonac podkundaka ili kao oslonac prednje ruke strelca. U slučaju da je je dodan, pritegnut ili bilo kako pričvršćen na pušku njegova masa mora biti uračunata u ukupnu masu puške. Oslonci ili baze prednjih naslona mogu imati najviše tri noge. Svaka noga može završavati kao šiljak koji može biti utisnut u tlo, najviše 50mm, s tim da takvo utiskivanje ne prouzrokuje trajno oštećenje podloge.
F 2.5 FTR puška se napred sme oslanjati isključivo na pričvršeni dvonožac, koji nakon opaljenja ne sme omogućivati mehanički povrat puške u nišansku tačku prethodnog hica. Svaka noga može završiti kao šiljak koji se sme utisnuti u podlogu najviše 50mm, s tim da takvo utiskivanje ne prouzrokuje trajno oštećenje podloge na streljačkoj liniji. Upotroba nogu koje završavaju poput skija I omogućavaju slobodan trzaj takođe je dozvoljena. Puška ili dvonožac mogu imati I ugrađeni mehanizam/sistem za spuštanje/podizanje prednjeg dela puške. Uz dvonožac dozvoljena je I upotreba remnika.
F 2.6 Ni jedan deo kundaka ili pištoljskog hvata puške, ne sme dodirivati zemlju, odnosno čvrstu podlogu.
F 2.7 U obe discipline, puška se sme dodatno oslanjati na zadnji oslonac, tj vreću koja je prikladnog oblika. Takva vreća ne sme biti u čvrstvoj vezi sa puškom (pritegnuta, magneti, čičak traka itd). Vreća se ne sme spajati sa prednjim osloncem. Vreća se ne sme ukopavati (dodatno učvršćivati) trnovima itd u tlo.
F 2.8 Sadržaj vreća (oslonca) prednjeg ili zadnjeg, mora biti suvi sitni granulat <5mm, poput peska, šljunka ili nekih žitarica. Vreće moraju biti popunjene na takav način da ne stvaraju čvrsti oslonac (ne smeju biti prepunjene) odnosno moraju biti vidljivo I lako promenjive forme na pritisak prstiju.
F 2.9 Upotreba tabli(ploče, stolova), tj. jedne ravne čvrste površine koja se proteže od prednjeg do zadnjeg oslonca je zabranjena! Ispod prednjeg naslona, dvonožca i zadnjeg oslonca može se postaviti tepih ili slična meka fleksibilna prostirke(tkanina). Odvojene ravne daske i/ili ploče koje ne prelaze dimenzije oslonca (resta ili zadnje vreće), za po 50mm u bilo kom smeru mogu biti postavljene ispod resta i/ili zadnje vreće.U slučaju bipoda, daska i/ili ploča mogu biti široki onoliko koliko je potrebno za nesmetani položaj bipoda u najširoj tački podešavanja visine, ali dužina ne više od 30,5cm(gledano u pravcu pucanja (od pozadi ka napred). Nije dozvoljeno korišćenje kanala (slotova,staze) za vođenje stopa bipoda niti je dozvoljeno da ih stope bipoda kreiraju. Na ovim pločama/daskama nije dozvoljena upotreba nivelacionih vijaka(trnova) niti su na ovim pločama dozvoljene izbočine. Gornja i donja površina ovih ploča/dasaka mora biti ravna; rupa za lakše nošenje ploče ili ručica za nošenje je dozvoljena ali se ne sme koristiti, bilo da samostalno ili u kombinaciji sa bilo čim drugim, kako bi se sprečilo pomeranje ploče pri opaljenju oružja. **** TERMINI, bipod-dvonožac, rest-naslon, bag-oslonac.
F 2.10 Oslonci i/ili vreće se nakon svakog hica smeju podešavati da bi se ponovno uspostavila nišanska tačka koja se poremetila usled trzaja puške kod prethodnog hica, zbog odabira neke druge mete ili pak zbog taloženja materijala u vrećama.
F 2.11 Dozvoljena je upotreba samo klasičnih/mehaničkih okidača. Upotreba elektronskih okidača nije dozvoljena.
F 2.12 Težina okidanja nije regulisana, ali okidanje mora biti sigurno i u skladu s pravilom tačkom F2.13.
F 2.13 Okidanje će se smatrati sigurnim ako se kod svakog od tri uzastopna lagana repetiranja izvrši napinjanje igle (s cevi prema gore) puške bez slučajnog otpuštanja udaračke igle. U slučaju da puška ne zadovolji ovaj test njeno okidanje će se smatrati nesigurnim i ne može se koristiti sve dok se nedostatak ne otkloni.
F 2.14 Bilo koji Rukovodilac Gađanja na liniji (Range Officer) može pre gađanja prema vlastitom nahođenju ili na zahtev nekog od sudija i redara(Chief Range Officer) zatražiti i izvršiti proveru okidanja puške.
F 2.15 Dozvoljena je upotreba svih vrsta nišana, kako mehaničkih tako i optičkih.
F 2.16 Nastavci na cevi bilo koje dužine mogu se koristiti kao montaže prednjeg nišana ili kao protivtegovi i kao čepovi na cevi i njihova masa ulazi u ukupnu masu puške. Isti moraju zadovoljavati sve sigurnosne zahtjeve i propise države domaćina.
F 2.17 Okviri. U državama gde je upotreba okvira zakonom dozvoljena isti se smeju koristiti samo kao platforma za dovod pojedinačnog metka.
F 2.18 Kompenzatori trzaja ili gasne kočnice nisu dozvoljeni.
F 2.19 Prigušivači zvuka nisu dozvoljeni.
F 2.19.1 Hronografi nisu dozvoljeni u zvaničnom delu takmičenja.
F 2.20 Municija može biti komercijalna ili ručno punjena, ali u skladu s prihvaćenim standardima u industriji proizvodnje municije. Mora biti sigurno za pucanje iz puške za koju je namenjeno i mora u svakom pogledu zadovoljiti propisana ograničenja strelišta u pogledu kalibra, brzine zrna i energije. Zabranjena je upotreba zrna čije se telo sastoji od čelika, ojačanih materijala, osiromašenog uranijuma, zapaljivih ili svetlećih konstukcija. Takođe su zabranjena monilitna zrna i zrna sa odbacujućom košuljicom (sabot).
F 2.21 Municija, jednom zabravljena, mora biti u stanju da se izvadi iz oružja neoštećena, tj da se ne desi separacija zrna od čaure (prosipanje baruta). U slučaju da se desi razdvajanje metka prilikom vađenja metka, ova stvar će biti tretirana kao KVAR.
F 2.22 Na zahtev, zemlja domaćin može izdati dozvolu za modifikaciju oružja, odeće i/ili opreme koja bi omogućila strelcima s fizičkim oštećenjem da se takmiče pod istim uslovima s ostalim takmičarima.
F3 ODEĆA I POMAGALA
F 3.1. Kutije i /ili torbe sa opremom se mogu doneti na streljačko mesto pod uslovom da ne ometaju druge takmičare i mogu se postaviti na streljačko mesto jedino na način da ne štite takmičara od vremenskih uslova (sunce, kiša, vetar,..). Visina kutije/torbe je ograničena na 30cm (ovo pravilo važi u slučaju da se torba nalazi pored takmičara u boksu ili na liniji, ukoliko torba nije u takmičarkom delu nema ograničenja).
F 3.2. Screening (zaklanjanje) Dozvoljena je primena miraž trake ili crne/obojene lepljive trake na gornjoj površini cevi. Fleksibilni ili kruti pokrov se može koristiti za zaštitu mehanizma puške od uticaja prašine ili kiše. Dozvoljeno je primeniti i veći pokrov, dimenzija ne većih od 1m2 preko cevi i mehanizma puške i to na način da:
F 3.2.1. ne ometa vidno polje RO-a na način koji bi mu onemogućio da odredi da li je zatvarač otvoren ili ne
F 3.2.2. je povezan sa puškom na način koji osigurava da materijal pokrova ne može biti oštećen ili odnešen vetrom ili barutnim gasovima prilikom pucanja
F 3.2.3. ne ometa spotera
F 3.2.4. zabranjena je upotreba individualnih streljačkih šatora
F 3.3. Dozvoljeni su lični uređaji za utvrđivanje smera i jačine vetra na streljačkom mestu i na mestima vidljivim strelcima na streljačkim mestima. Dopuštene su isključivo tabele sa korekcijama na papiru ili kao deo pravilnika/priručnika. Državne i timske zastave na zadnjem delu streljačkih mesta se ne smatraju povredom ovog pravila.
F 3.4. Svaka osoba u blizini ili na streljačkom mestu mora koristiti odgovarajuću zaštitu za uši tokom trajanja takmičenja, kako bi se izbeglo oštećenje sluha.
F 4 FORMIRANJE RASPOREDA GAĐANJA
F 4.1. Raspoređivanje strelaca za gađanje sprovodi Organizator takmičenja i to tako da što je više moguće svim takmičarima izjednači uslove gađanja obzirom na doba dana. Ista pravila važe i za raspoređivanja ekipa po grupama za gađanje (baterije).
F 4.2. Organizator ne može postaviti sve strelce jedne ekipe da pucaju u istoj bateriji, osim ukoliko ne postoji zahtev kapitena ekipe za takvim rasporedom, ili u slučaju da prostorno tehnički uslovi strelišta zahtevaju takav raspored.
F 4.3. Organizator se mora pridržavati željenog rasporeda pucanja (redosled takmičara u okviru ekipe) koji je dostavljen prilikom prijave, osim ukoliko prostorno tehnički uslovi strelišta ne dozvoljavaju takav redosled.
F5 IZVOĐENJE GAĐANJA
F5.1. Sva takmičenja u F KLASI se izvode isključivo ležeći.
F5.1.1. U okviru F KLASE formira se posebna “OPEN BENCH” KLASA, u kojoj učestvuju strelci koji pucaju sa stola iz zdravstvenih razloga. U ovu klasu ulaze i F TR i FO puške, kao i svi dozvoljeni oslonci, kao i kalibri. Ukoliko na takmičenju ima 5 i više strelaca u ovoj klasi, njihovi rezultati se posebno boduju i obezbeđuju se priznanja za strelce. Ukoliko na takmičenju ima manje od 5 strelaca u ovoj klasi isti pucaju van konkurencije.
F5.2. Na vatrenoj liniji mogu biti samo strelac i spoter. Bilo kakvo kretanje učesnika na vatrenoj liniji kada krene meč je zabranjeno. Samo spoter i strelac su dozvoljeni u boksu. Spotovanje je dozvoljeno, spotovanje ne sme da omete druge. Upotreba durbina je dozvoljena.
F5.3. Tok meča:
Vreme za pripremu je 5 minuta bez pucanja,
vreme za probu je 5 minuta (5 METAKA u probnu metu za meč na 300m i 500m, neograničen broj metaka za veće daljine)
Vreme za meč je 20 min, puca se 20 metaka (po 10 metaka u pojedinačnu metu, mete su pozicionirane jedna ispod druge, maksimalan rezultat je 200 krugova 20X. Posle obavljene probe strelac sme da ima samo 20 metaka pored sebe dok obavlja gađanje.
Važi pravilo – jedan strelac – jedna puška
F5.4. Takmičar se ne sme zaštićivati od spoljnih elemenata prilikom izvođenja gađanja, izuzev pravilima u F3.2.
F5.5. Kad je na streljačkom mestu, takmičar se mora ponašati u skladu sa svim naredbama izdatim od strane CRO-a ili osoblja koja vrši tu ulogu.
F5.6. Takmičar ne sme doneti svoju opremu na streljačko mesto pre nego mu CRO to dozvoli. CRO će na svakom takmičenju obezbediti minimalno 5 minuta za pripremu između pozivanja takmičara na streljačko mesto i davanja naredbe za početak gađanja.
F5.7. Gađanje može biti privremeno obustavljeno po nalogu CRO-a, ako je po njegovom mišljenju obustavljanje potrebno zbog vremenskih uslova ili bezbednosnih razloga. Gađanje će biti nastavljeno u najkraćemo mogućem roku u skladu sa CRO-ovom odlukom.
F5.8. Ukoliko je ne njegovom krivicom takmičarev nastup bio prekinut na više od 5 (pet) minuta, po merenju CRO-a, takmičar može, uz prethodnu najavu CRO-u, ispaliti jedan probni hitac pre nego što nastavi svoj nastup. Taj hitac se ne boduje.
F5.9. Pristup streljačkim mestima dozvoljen je samo:
Osoblju na dužnosti na streljačkoj liniji, takmičarima koji nastupaju ili na drugi način učestvuju u takmičenju, osobama ovlašćenim za kontrolu toka takmičenja, službeno akreditovanim članovima ekipa i rezervnim članovima u skladu sa Pravilima izvođenja takmičenja. Službeno akreditovanim medijskim predstavnicima koji moraju poštovati pravilo F 5.10.
F5.10. Nijedna osoba ne sme biti bučna ili na bilo koji drugi način ometati takmičare. CRO može narediti uklanjanje sa strelišta svake osobe koja krši ovo pravilo.
F5.11. “Odustajanje”. Takmičar odustaje ako dobrovoljno prekine nastup pre nego što je predviđeno pravilima takmičenja. Takmičaru koji je odustao nije više dozvoljeno da nastavi nastup na istoj udaljenosti, ali će se njegovom ukupnom rezultatu računati bodovi koje je stekao pre odustajanja. Takmičar mora obavestiti RO-a o svojoj nameri.
F5.12. Organizatorima se dopušta da svim strelcima obezbede privremen ili ukoliko to strelište dopušta, trajan zaklon. Ovakav zaklon je dopušten samo ako se može obezbediti svim strelcima tokom takmičenja na jednoj udaljenosti, odnosno ukoliko ne može naneti štetu bezbednosti strelaca i strelišta.
F6 BEZBEDNOST
F6.1. Takmičari moraju osigurati bezbednost i sigurnost svoje puške i municije.
F6.2. Takmičar mora: Prekinuti pucanje ako posumnja da municija koju koristi proizvodi prekomerni pritisak u njegovom oružju; Skrenuti pažnju RO-a na kontinuirano korišćenje naizgled opasne municije od strane bilo kog takmičara, uključujući i sebe.
F6.3. Sve puške bile u futrolama/koferima ili ne, moraju u svakom trenutku i na svakom delu strelišta biti u sigurnom stanju. Sigurno stanje podrazumeva da je zatvarač uklonjen iz puške, sa postavljenim indikatorom prazne komore (safety flag) ili oboje.
F6.4. Takmičari ne smeju napuniti pušku municijom ili vršiti opaljenje bez naredbe CRO-a. Bilo koji RO možete zaustaviti pucanje u bilo kom trenutku iz sigurnosnih razloga. Bilo koja osoba prisutna na strelištu ukoliko primeti potencijalno ili stvarno kršenje mera sigurnosti može odmah obustaviti tok meča i zatražiti prekid vatre. Svi takmičari odmah moraju prestati sa vatrenim dejstvom, skloniti prst sa obarača, odbraviti pušku, i čekati dalje instrukcije. Niko se ne sme pomerati sa linije u ovom slučaju. Osoba koja je zatražila prekid vatre a nije RO, odmah mora objasniti svoje postupke RO na takav način da RO odmah uhvati koštac sa novonastalom situacijom.
F6.5. Ni nišanjenje (diranje klikova na optici) i okidanje na prazno nije dozvoljeno osim kada se strelac nalazi na poziciji za pucanje sa puškom nameštenom za meč, i samo tada uz glasovnu komandu C(RO), je dozvoljeno sa ovim radnjama.
F6.6. Takmičar koji slučajno opali tokom meča, neće imati priliku da ponovi hitac i isti će mu se računati kao promašaj. Šta više ukoliko se smatra da je delovao nebezbedno i na opasan način ugrožavajaću druge i sebe u skladu sa pravilom F8.1.4.
F6.7. Takmičar koji se ponaša na nebezbedan način neće moći da nastavi ili učestvuje na meču dokle god CRO nije zadovoljan da ne prestavlja opasnost po sebe i druge.
F6.8. Takmičarevo oružje je podložno inspekciji članova organizacije posle svakog nastupa na određenoj daljini. Takmičar koji ne prezentuje oružje odgovarajućoj inspekciji koja radi proveru oružja, bez obzira da li je pozvan ili ne, može biti smatran da se ponaša na takav način da je oružje nebezbedno ili nije u skladu sa važećim pravilnikom.
F6.9. Ukoliko se živi metak zaglavi u takmičarskoj pušci, i ne može da se izvrši ekstrakcija sa zatvaračem, takmičar ni u kom slučaju ne sme pokušavati da sam izvadi metak (sa šipkom ili
slično). On poziva RO, koji će organizovati i nadgledati ekstrakciju metka, po završetku procedure takmičaru će biti dozvoljeno da nastavi meč. Ukoliko po proceni RO nije bezbedno izvršiti radnju ekstrakcije metka, puška se ostavlja na liniji sa cevi uperenoj ka metama, kada se partija završi i oslobodi linija, puška se na bezbedan način prebacije u deo gde se ova radnja može bezbedno rešiti. Ukoliko ipak takmičaru zaglavi živ metak i nije moguće izvaditi zatvarač iz oružja, puška se ostavlja na liniji cevima uperenim u mete, po završetku partije i kada se oslobodi linija, puška se na bezbedan način prebacuje u deo gde oružar može bezbedno osposobiti i izvaditi metak RO se obaveštava i u ovom slučaju. Dozvoljeno je da šipkom za čišćenje izvadi ispaljeni metak, tj čauru koja je zaglavila u ležištu, ali na taj način obavesti RO i da to sam takmičar(ili neko drugi) uradi na način koji neće ometati druge takmičare i na bezbedan način koji će RO nadgledati, nakon toga moguće je nastaviti meč.
F6.10. U slučaju da se desi jedan ili više zastoja pod pravilom F6.1, ili za potrebom da se ponavlja ili ručno vade ispaljene čaure, RO mora uzeti u razmatranje (između ostalog) da proglasi upotrebu nebezbedne municije i da se pozove na pravilo F6.2 i F6.3 i delove koja ta
pravila opisuju.
F6.11. Ukoliko se dogodi neopaljenje, takmičar mora biti svesan koju opasnost to prestavlja i mogućnosti da će se desiti hitac koji će opaliti nakon nekog vremena. RO se poziva odmah, puška ostaje uperena u smeru meta. Posle čekanja najmanje 30 sekundi, takmičar se može vratiti ka pušci, istu okrenuti na stranu na takav način da je port za extrakciju čaure okrenut ka zemlji, i otvoriti zatvarač. Takmičar ovo mora obaviti na takav način da obezbedi da prsti, dlan ili ostavi delovi tela nisu direktno iza zatvarača dok ovo radi. Dužnost RO je da obezbedi da niko ne stoji iza, u slučaju da se desi opaljenje i zatvarač izleti unazad dok se ovo radi. Ni u kojem slučaju se metak koji nije opalio sme vratiti nazad u pušku.
F7
U svim takmičenjima F KLASE takmičar koji promaši svoju metu (pogodi tuđu), mu se računa kao promašaj (MISS).
F8 DISKVALIFIKACIJA
F8.1. Bilo koji takmičar, pod pretpostavkom da je napravio bilo koji od navedenih prekršaja može biti predmet diskvalifikacije, i može biti dat predlog komitetu da se isti isključi iz svih ostalih takmičenja koja se organizuju, kao i nemogućnost vraćanja uplate kotizacije/članarine ukoliko se desi u toku meča. Ukoliko se neko diskvalifikuje sa meča isti zapisnik mora biti predat komitetu i načelniku disciplinske komisije organa saveza SDSSa. Da li ili ne isti ima prava žalbe i pojavljivanje pred disciplinskom komisijom je diskreciono pravo disciplinske komisije, isti može biti saslušan pred disciplinskom komisijom ukoliko ima potrebe.
F8.1.1. Opaljenje oružja bilo gde u zoni gde se održava takmičenje (sem u zoni koja se smatra vatrenom linijom i koja je pod direktnom kontrolom RO).
F8.1.2. Zaticanje sa otpakovanim (izvađenim iz kofera, futrole) oružjem (sem u zoni koja se smatra vatrenom linijom i koja je pod direktnom kontrolom RO za vreme izvođenja takmičenja, ili u safe area zoni)
F8.1.3. Punjenje ili opaljenje oružja kada je izdata komanda za pripremu ali ne i za dozvolu za pucanje; Ili pucanje sa namerom u tuđu metu, ili bilo koji drugi objekat koji se nalazi na liniji meta (nosači meta, ramovi, kamere ili bilo koji drugi objekat koji nema tu namenu)
F8.1.4. Slučajno opaljenje svoje puške na strelištu, u smeru koji nije bezbedan i cev okrenuta ka metama.
F8.1.5. Ponašanje na takav način da se kosi sa pravilima bezbednosti, bilo na liniji ili bilo gde na strelištu ili objektu(i okolo objekta).
F8.1.6. Svesno kršući pravila o ekipama, i pucajući za ekipu za koju takmičar nema prava da puca.
F8.1.7. Lažno predstavljanje, nastup pod tuđim imenom, koristeći tuđe dokumente ili dokumente pod drugim imenom.
F8.1.8. Protivno pravilima ovog pravilnika. Namerno modifikujući pušku ili koristeći neko od nedozvoljenih pomagala, na takav način da se ostvaruje nefer prednost u odnosu na druge strelce.
F8.1.9. Nuđenje, primanje mita, da bi se zanemarilo ili drugačije protumačilo neko od pravila ovog pravilnika, ili falsifikovanje rezultata, ili krivo ocenjivanje meta. Svaki pokušaj mita, falsifikovanje rezultata ili nameštanje organizacije suprotno pravilima definisanim pravilnikom će se odmah prijaviti Savezu za Dalekometno Streljaštvo Srbije.
F8.1.10 Krađa opreme, koja pripada savezu ili nekom drugom takmičeru, ili bilo koja druga kriminalna aktivnost. F8.2. Suspenzija. Prateći izveštaj o diskvalifikaciji takmičara, disciplinska komisija će zasedati i dati mišljenje o i ako postoji period suspenzije takmičara sa svih takmičenja, kao i o dodatnim kaznama koje su definisane pravilnikom.
Mete 300m (F/O, F/TR) | Mete 500m (F/O, F/TR) | Mete 600/700m (F/O, F/TR) | Mete 800/900/1000m (F/O, F/TR) |
Propisane mete dimenzije za 300m | Propisane mete dimenzije za 500m | Propisane mete dimenzije za 600/700m | Propisane mete dimenzije za 800/900/1000m |
MUŠ – 25mm | MUŠ – 38mm | MUŠ – 50mm | MUŠ – 75mm |
10 – 59mm | 10 – 88mm | 10 – 118mm | 10 – 177mm |
9 – 109mm | 9 – 163mm | 9 – 218mm | 9 – 327mm |
8 – 159mm | 8 – 238mm | 8 – 318mm | 8 – 477mm |
7 – 209mm | 7 – 313mm | 7 – 418mm | 7 – 627mm |
6 – 259mm | 6 – 388mm | 6 – 518mm | 6 – 777mm |
5 – 309mm | 5 – 463mm | 5 – 618mm | 5 – 927mm |
ANEKS 2 OCENJIVANJE
Ocenjivanje (F/O, F/TR)
Ukoliko pogodak dodiruje liniju, strelcu se automatski dodeljuje veći pogodak od broja
linije koju dodiruje. U slučaju nedoumice sudija se vodi kalibrisanim etalonom u dimenziji
7,82mm (0.308) kalibar kome je pucano je nebitan, i na taj način određuje pogodak. Ukoliko
je rupa ovalnog oblika(nepravilna) deo rupe koji je najbliži centru mete se uzima kao reper. U
slučaju većeg broja pogodaka na meti odbija/ju se najveći pogodak/ci, uz pregled video
zapisa za tu metu i tog strelca. Ukoliko se uloži protest na ocenjenju metu, žalbena komisija
od 5 strelaca na čelu sa sudijom koji je ocenio metu će doneti odluku koja je konačna.
Bodovanje ( F/O, F/TR)
Sistem bodovanja se zasniva na broju krugova.
Dame se na takmičenjima boduju u opštoj kategoriji, a ako ima preko 3 boduju se i u
opštoj i posebnoj kategoriji za dame.
Nerešen rezultat ( F/O, F/TR)
U slučaju nerešenog rezultata presuđuje broj muševa (X). U slučaju da oba ili više
takmičara imaju isti rezultat i broj muševa (primer 200.15), broje se desetke, pa devetke i
tako u nazad. U slučaju da se sve poklapa, takmičari ulaze u raspucavanje. Dužnost
takmičara je da prati tok meča i ukoliko nije prisutan na raspucavanju automatski mu se
dodeljuje lošija ocena u odnosu na protivkandidata. Raspucavanje se obavlja sa 5 hitaca za
meč(bez probe), vreme za raspucavanje je 300 sekundi. Ukoliko je nerešena situacija i posle
raspucavanja, primenjuje se zlatni metak, takmičari se raspucavaju po jedan metak dok
jedan ne ispadne(45 sekundi za hitac). Raspucavanje se obavlja u prvoj slobodnoj partiji i
posle finalne partije ukoliko ima potrebe.
U slučaju nerešenog rezultata kod ekipa presuđuje broj muševa kod tri strelca koja se
boduju, a ukoliko ima isti broj muševa broje se desetke, pa devetke i tako u nazad. U slučaju
da se sve poklapa, ulazi se u raspucavanje. Raspucavaju po jedan takmičar iz svake ekipe
sa najboljim rezultatom. Dužnost takmičara je da prati tok meča i ukoliko nije prisutan na
raspucavanju automatski mu se dodeljuje lošija ocena u odnosu na protivkandidata.
Raspucavanje se obavlja sa 5 hitaca za meč(bez probe), vreme za raspucavanje je 300
sekundi. Ukoliko je nerešena situacija i posle raspucavanja, primenjuje se zlatni metak,
takmičari se raspucavaju po jedan metak dok jedan ne ispadne(45 sekundi za hitac).
Raspucavanje se obavlja u prvoj slobodnoj partiji i posle finalne partije ukoliko ima potrebe.
PREDSEDNIK,
Radomir Živadinović